Moje 3 błędy podczas realizacji wirtualnych spacerów

Człowiek uczy się na błędach, wtedy kiedy wie, że je popełnia. Tak rzecze Jacek Walkiewicz. Nie mogę się z nim nie zgodzić. Dziś o o moich trzech największych błędach, które popełniłem podczas realizacji wirtualnych spacerów. Oraz wnioski do z każdego z nich na przyszłość.

3 błędy w tworzeniu wirtualny spacerów

 1. Brak informacji o przygotowaniu do zdjęć

 2. Nie poinformowałem Właściciela obiektu, jak przygotować się do sesji fotograficznej. Na ogół w Firmach, w których wykonywane są zdjęcia panoramiczne, jest czysto. Klienci pojawiają się w budynku Firmy codziennie. Porządek musi być. To zrozumiałem. Są jednak przedmioty, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Widać je jednak na wirutalnym spacerze. Tzn. widzę je ja oraz Właściciel obiektu na fotografiach sferycznych.

  Najczęściej są to:

  • niesprawne żarówki,
  • akcesoria biurowe (ich ilość), które wprowadzają wrażenie bałaganu, nawet gdy zostały ułożone,
  • szczotki, mopy,
  • kosze (szczególnie te z czarnymi workami 🙂 ),
  • nieaktualne/zbędne plakaty i etykiety,
  • plamy na ścianach (zwłaszcza przy włącznikach światła).

  Tragedii podczas zdjęć nie było. Po prostu należało poświęcić trochę czasu na „ogarnięcie obiektu” i wkręcenie przepalonych świetlówek. Całą operację można było jednak zaplanować i przeprowadzić wcześniej.


  Wnioski na przyszłość:

  Przekaż Właścicielowi obiektu wszystkie wartościowe wskazówki na temat przygotowania się do wirtualnego spaceru na kilka dni przed realizacją zdjęć panoramicznych. Następnie wyślij listę elementów, o które warto zadbać z wpisu wirtualny spacer 7 czynnosci wykonaniem zdjęć panoramicznych.

 3. Umówiłem się na zdjęcia na 9 rano w poniedziałek

  Alternatywnie na dzień powrotu z urlopu osoby odpowiedzialnej za koordynację działań związanych z sesją do wirtualnej wycieczki. Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno poniedziałek, jak i powrót do pracy po dłuższej przerwie to dni wyjątkowe 🙂 Lista spraw czekających na załatwienie w takie dni sięga około trzech kilometrów. Realizacja zdjęć panoramicznych w Firmie może i na pewno będzie angażowała wówczas bardzo istotny zasób: Twój czas.

  Podczas wspomnianej sesji w poniedziałkowy poranek zająłem się całą realizacją sam. Chodziło głównie o tzw. logistykę:

  • załatwienie kluczy i dostępu do wybranych pomieszczeń,
  • usunięcie przedmiotów z pola widzenia,
  • zlokalizowanie włączników oświetlenia.

  Wnioski na przyszłość:

  Umawiaj się na dni, które nie występują bezpośrednio po przerwie od pracy. Wybieraj wtorek lub czwartek na fotografowanie (lub inny dogodny dzień, który jest najbardziej zsynchronizowany z rytmem pracy danej Firmy).

 4. Nie przypomniałem o dniu zdjęciowym

  Zdjęcia do wirtualnego spaceru Google zostały umówione na za 10 dni. W dniu umawiania terminu dzień był dogodny zarówno dla mnie, jaki i Właściciela obiektu. Po pojawieniu się na miejscu okazało się, że w tym dniu wyjątkowo wypadła dostawa towaru. Obiekt nie nadawał się do fotografowania – towar oraz ludzie byli wszędzie. Dosłownie. Wszędzie 🙂


  Wnioski na przyszłość:

  Zawsze potwierdź spotkanie. Najlepiej dzień wcześniej. Z rana. Zadzwoń i „dograj” dokładną godzinę rozpoczęcia zdjęć.

Dwa słowa podsumowania

Wirtualny spacer wymaga dobrego planowania, przygotowania i realizacji. Doświadczenie zbiera się poprzez obserwację swoich niedoskonałości i wdrożenie planu naprawczego. Zyskują na nim wszyscy. Zarówno ja, Właściciel obiektu jak i sam oglądający. Ja – mam pewność, że dobrze przygotowany obiekt sfotografuję w krótszym czasie, nie dezorganizując przy tym pracy w danej Firmie. Właściciel danej lokalizacji zaprezentuje się z jak najlepszej strony. Użytkownik wirtualnego spaceru zobaczy z kolei prezentację, która pozwoli mu na „przeniesienie się” do estetycznego i należycie przygotowanego obiektu.Seweryn Pietrucha
Połącz przez

Seweryn Pietrucha

Właściciel at 3dtrip
Rekomendowany fotograf Google, entuzjasta rozwiązań interaktywnych, specjalista ds. pozycjonowania lokalnego na Mapach Google
Seweryn Pietrucha
Połącz przez