Usunięcie wizytówki Google Plus LokalnieProwadzisz sobie firmę od kilku lat. Strona działa. Klienci dzwonią. Szafa gra. Część zainteresowanych Twoimi usługami dzwoni z wizytówki firmy umieszczonej na Mapach Google. Też fajnie. Grunt by Cię znajdywali za każdym razem, gdy mają potrzebę. Chyba że…3 powody, dla których Google usunie Twoją wizytówkę na Mapach Google

W poniedziałek zauważasz, że w ubiegłym tygodniu telefonów było jakby mniej. Myślisz sobie „święta idą, ludzie zabiegani”. Postanawiasz jednak, że zarówno Ty i Twoi pracownicy będą pytać pod koniec każdej rozmowy (tradycyjnej oraz telefonicznej) skąd Klient trafił na informacje o Twojej działalności.
Wyniki łatwo było przewidzieć:

 • Klienci z polecenia,
 • strona internetowa,
 • stali Klienci,
 • lokalne media (portale internetowe, radio).

Houston, mamy problem. Żaden z Klientów nie powiedział, że „przyszedł” z Map Google lub wizytówki firmy w Google. Pierwsze, co robisz: wpisujesz nazwę swoje firmy oraz miejscowość na Mapach Google. I co? I nic! Nie ma. A przecież była! …i zniknęła.

Dlaczego Twoja firma wyparowała z google’owych map? Jest kilka powodów. 3 najważniejsze:

 1. Twoja wizytówka była niezweryfikowana

  Znaczy to, że nie była przypisana do Twojego konta Google, a Ty nie byłeś jej właścicielem. Nie miała w ogóle właściciela. Fruwała sobie po google’owskich mapach jak bezrobotny student po otrzymaniu dyplomu.

  Google Plus Lokalnie i Miejsca Google

  Google w ciągu najbliższych miesięcy ma usuwać niezweryfikowane wizytówki.

  Wskazówka: jeśli posiadasz niezweryfikowaną wizytówkę, uzyskaj do niej dostęp jak najszybciej.

 2. Twoja pinezka na Mapach była duplikatem

  Czyli, że jak? Scenariusz jest zawsze bardzo podobny. Dawno, dawno temu (kilka lat wstecz) prawdopodobnie korzystałeś z usług Panoramy Firm. Założyli Ci również wizytówkę Google’ową. Łatwo je rozpoznać nawet dzisiaj. Po nazwie, która z reguły „zaciągana” była z wpisów działalności w bazie CEIDG.

  Schemat nazwy wgląda zazwyczaj tak: Nazwa firmy w CEIDG i PF : Jan Kolano Hydraulika
  Nazwa na wizytówce Google: Hydraulika. Kolano J.


  To właśnie ta pierwotnie założona przez PF wizytówka była Twoją oficjalną! Nie wiedząc o jej istnieniu, założyłeś sam lub ktoś z Twoich pracowników nową (kolejną) wizytówkę. Adres ten sam, co na starej. Numer telefonu też. Nazwa może się trochę różni. Ale tylko trochę. To są najlepsze składniki do uzyskania najgorszego wyniku – usunięcia nowo założonej wizytówki. Dlaczego tak się stało? Ponieważ nowa wizytówka jest duplikatem wizytówki, która jest już kilka lat na mapach. A jako duplikat została usunięta. Poza tym algorytmy Google’a przeskanowały stary wpis na mapach wiele razy. Przez to jest bardziej wiarygodny. Google ma do niego większe zaufanie. Działa to podobnie, jak w przypadku stron internetowych. Stare domeny oraz strony internetowe mają się z reguły lepiej, niż świeżo utworzone serwisy.

  Co należy zrobić za każdym razem, gdy zakłasz wizytówkę? Sprawdzić czy już istnieje. Przypomnij sobie, czy ktoś z Twojego biznesowego otoczenia nie założył przpadkiem takiego wpisu. Przypomnij sobie, pod jaką nazwą startowała Twoja firma. Wpisz tą nazwę w wyszukiwarkę Google. To samo w Mapach Google. Jeśli Twoim oczą ukaże się porośnięta pokrzywami i pajęczyną wizytówka, zweryfikuj ją, uzupełnij, zleć wirtualny spacer Google i ciesz się życiem 🙂


 3. Klienci nie obsługiwani pod Twoim adresem firmowym

  Zdarzały się sytuacje w Polsce, chociaż częściej w Stanach, że pracownik Google dzwonił do firmy z pytaniem czy obsługuje Klientów pod podanym adresem. Jeśli jest to nasz Janek hydraulik z Katowic, to normalne, że usługi wykonuje u Klienta. Wówczas powinien oznaczyć w panelu Moja Firma wizytówki Google opcję, że „Dostarcza produkty i świadczy usługi u klientów”.
  Adres Google Plus Lokalnie
  Jeśli tego nie zrobił (na wizytówce wyświetlał się jego firmowy adres, pomimo, że powiedział, że wszystkie jego prace świadczy u klienta), jego wizytówka była usuwana. Rzadki przypadek, ale się zdarzał.

  Naturalnie mogło być tak, iż ktoś z Twojego otoczenia mógł już zweryfikować wizytówkę. Wówczas jest pod jego jurysdykcją. On jest właścicielem i władcą informacji na Mapach Google danej firmy. Być może zmienił nazwę oraz adres przez pomyłkę. Warto popytać najpierw współpracowników.  Trzy słowa podsumowania

  Jeśli nie widzisz wizytówki Twojej firmy na Mapach Google to nie znaczy, że jej nie ma. Oznacza to, że jej nie widzisz 🙂 Popytaj współpracowników Twojej firmy lub agencji, która zajmuje się marketingiem Twojej działalności. Ktoś z nich mógł wprowadzić zmiany. Zrób „dochodzenie”.

  Najważniejsze. Usuń wszystkie duplikaty wpisów na Mapach Google. Zweryfikuj jedną, oficjalną wizytówkę. Uzupełnij ją w 100%. Zbierz opinie by była bardziej wiarygodna. Spójność ponad wszystkim. I będzie dobrze.


  Pierwszej pozycji na Mapach!

  Seweryn Pietrucha
  Połącz przez

  Seweryn Pietrucha

  Właściciel at 3dtrip
  Rekomendowany fotograf Google, entuzjasta rozwiązań interaktywnych, specjalista ds. pozycjonowania lokalnego na Mapach Google
  Seweryn Pietrucha
  Połącz przez