How long does a virtual walk take? – Guide

Wiele osób zastanawia się przed przystąpieniem do realizacji wirtualnej wycieczki po Firmie, jak długo będzie musiała oczekiwać na finalny efekt. To znaczy taki moment w którym będzie mogła zamieścić swoją prezentację po Firmie na stronie internetowej lub fanpage’u na Facebooku. Poniższy poradnik pozwoli Ci zorientować się w poszczególnych etapach realizacji wirtualnego spaceru oraz umożliwi oszacowanie czasu potrzebnego na realizację każdego z nich.

Realizacja wirtualnego spaceru – czas z podziałem na etapy

Etap I – Przygotowanie obiektu

1 dzień do kilku miesięcy

W zależności od indywidualnej sytuacji danej Firmy, ten etap może trwać od jednego dnia do nawet kilku(nastu) miesięcy. Jeśli Firma działa w normalnym trybie, tzn. nie przeprowadza aktualnie remontu lub przemeblowania to jedynym potrzebnym działaniem jest posprzątanie obiektu. Następnie wyniesienie przedmiotów, których nie chcemy oglądać na zdjęciach panoramicznych.

Jeśli jest to np. sklep, salon kosmetyczny lub inna firma usługowa to prawdopodobnie dba o to, aby na co dzień panował porządek w firmowych pomieszczeniach. Wówczas, rutynowe działania przygotowawcze skupiają się na wymianie wadliwych żarówek, ustawianiu foteli i krzeseł w bardziej symetryczne wzory, czy w końcu umycie okien, na których widać kurz w promieniach słonecznych.

Wszystkie powyższe działania są tak naprawdę zabiegami kosmetycznymi i nie powinny zająć więcej niż jednego dnia roboczego.

Sprawa ma się inaczej, kiedy obiekt jest w trakcie remontu lub dopiero ma być poddany renowacji. Po pierwsze, musi oczywiście być ukończony, aby można było przedstawić go w jak najlepszym świetle na fotografiach (dosłownie i w przenośni). Po drugie, prace wykończeniowe stawiają również wiele wyzwań prze wyznaczonymi terminami. Nierzadkie są sytuacje, kiedy dostawa zamówionych mebli opóźnia się o kolejne tygodnie lub elementy oświetlenia nie dotarły jeszcze do sklepu w którym złożyliśmy zamówienie.

Prowadzenie oraz koordynacja pracy remontowo-wykończeniowych nie jest zadaniem łatwym. Ba! Nigdy nie było. Każdy kto się z nimi zetknął wie, że zapisane terminy i grafiki lubią rozmijać się z rzeczywistością. W związku z tym, przy planowaniu terminu realizacji wirtualnej wycieczki, dobrze jest założyć np. min 30% poślizg w czasie. Jeśli remont ma potrwać 3 miesiące, bezpieczniej będzie ustalić ostateczne zakończenie wszystkich prac na za 4-5 miesięcy. Dopiero gdy cały obiekt będzie umeblowany, posprzątany i gotowy na przyjęcie Klientów, można go sfotografować.

 

Etap II – Wykonanie zdjęć panoramicznych w Firmie

Od 1 do kilku godzin

Wykonanie zdjęć panoramicznych do wirtualnego spaceru w większości przypadków trwa od 1 do 3 godzin dla obiektów składających się od kilku do kilkunastu pomieszczeń. Po stworzeniu fotografii sferycznych, wykonujemy klasyczne zdjęcia reklamowe obiektu z wewnątrz oraz z zewnątrz. Ich realizacja zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Proces fotografowania może wydłużyć się wówczas, gdy na terenie obiektu znajdują się ludzie, np. pracownicy lub klienci. Jeśli nie chcemy ich uwieczniać na fotografiach (inną opcją jest zamazanie twarzy) fotograf będzie musiał poczekać na momenty, kiedy w kadrze nie znajduje żaden człowiek. To z kolei oznacza dodatkowe minuty, a nawet godziny.

Aby nie dezorganizować pracy firmy, lub co gorsza wyganiać klientów na czas sesji :), dobrze jest zrealizować zdjęcia przed otwarciem lub po zamknięciu firmy. Jeśli zechcemy zrobić zdjęcia przed godzinami pracy obiektu, należy przygotować go dokładnie dzień wcześniej. Natomiast jeśli zdecydujemy się na fotografowanie po opuszczeniu obiektu przez klientów, należy doliczyć czas na posprzątanie i np. poukładanie asortymentu porozstawianego przez Klientów.

 

Etap III – postprodukcja zdjęć i publikacja wirtualnej wycieczki

Od kilku do kilkunastu dni roboczych

Złożenie zdjęć panoramicznych oraz obróbka graficzna klasycznych fotografii trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni roboczych. W przypadku dużych projektów, składających się z kilkudziesięciu zdjęć panoramicznych, realizacja może pochłonąć od 2 do 4 tygodni. Duży wpływ na czas postprodukcji mają naturalnie inne realizowane projekty.

Zwykłe zdjęcie vs. zdjęcie HDR

Po tym, gdy wirtualna wycieczka jest już gotowa, można i należy zamieścić ją na stronie internetowej. Także na fanpage’u firmowym na Facebooku . Wstawienie wirtualnego spaceru na stronę www oraz Facebooka nie zajmie więcej niż 20 -30 minut.

 

Czas realizacji wirtualnego spaceru: etapy I, II oraz III

Wszystkie powyższe trzy etapy mogą zostać zrealizowane nawet w ciągu jednego tygodnia. W przypadku Firm w przebudowie, etap nr I, czyli przygotowanie zabierze najwięcej czasu i energii.

Większość wirtualnych spacerów realizowanych jest w ciągu 1-3 tygodni. Najważniejszą kwestią pozostaje niezmiennie dobre przygotowanie firmy do sfotografowania. Więcej na ten temat w artykule 7 czynności przed wykonaniem zdjęć panoramicznych.

Zobacz realizacje wirtualnych spacerów

Grafika: link
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
,
Call Now Button