101 pomysłów na wirtualny spacer cz.4

61. W świecie bajek, filmów, literatury, zwierząt i postaci historycznych

Przedszkole, teatr oraz centrum nauki nie muszą być „puste” na wirtualnym spacerze. Możesz je urozmaicić zapraszając osoby do wystąpienia w prezentacji 360. Ale to nie koniec. Osoby będą specjalnie przebrane na tę okazję. W przypadku przedszkola dzieci mogą wcielić się w ulubione zwierzę lub postać z bajki. Z kolei w centrum nauki spotkamy Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską-Curie oraz Jana Heweliusza. A w teatrze przywita nas Konrad Wallenrod, Telimena i Michał Wołodyjowski 🙂

62. Przewodnik obiektu

Ludzie lubią patrzeć na ludzi. W szczególności w Internecie. Dzięki temu chętniej angażują się w prezentowany materiał. Wykorzystaj ten fakt w Twoim spacerze 3d. Stwórz prezentację wirtualną w której umieścisz osobę w roli przewodnika. Będzie prezentować wybrane miejsca i zachęcać do odwiedzenia kolejnych lokalizacji. Możesz wykorzystać nagrania audio i wideo do wzmocnienia efektu „opowiadania” o aktualnie wyświetlanych przestrzeniach.

63. Przedstawienie zespołu „w pełni”

Panorama z efektem małej planety

Połącz wirtualny spacer oraz klipy wideo do zaprezentowania członków zespołu. Posadź wszystkich przy okrągłym stole lub poproś, by osoby stanęły w okręgu. Następnie umieść aparat w jego centrum. Dla urozmaicenia przekazu, każdy z uczestników może „trzymać” w rękach wirtualny hotspot. Po kliknięciu w taki interaktywny punkt, wyświetli się krótki filmik na którym osoba przywita się oraz krótko opowie o swoich zawodowych obowiązkach oraz zainteresowaniach.

64. Odszukaj i wygraj (konkurs)

Chcesz, aby o Twoim miejscu zrobiło się naprawdę głośno? By jak najwięcej osób nie tylko dowiedziało się o nim, ale również go poznało? Przygotuj wirtualną wycieczkę w której „ukryjesz” przedmioty oraz pytania. Ogłoś konkurs, nagrody i oczywiście zadania.

W jaki sposób opracować zadania dla uczestników? Oto kilka przykładów pytań i zadań.
w wirtualnym spacerze po parku wodnym ukryliśmy 5 karnetów na 5 bezpłatnych wejść. Odnajdź je i prześlij do nas ich lokalizacje. Pierwsze 20 osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi, otrzyma karnet na 5 całodniowych wejść.
– w centrum zabaw dla dzieci posiadamy kilka sal tematycznych w których możesz zorganizować imprezę rodzinną. Zobacz wirtualny spacer i podaj nazwy wszystkich sal oraz wymień minimum jedną rzecz, która spodobała Ci się najbardziej w każdej z nich 🙂
– w naszej firmie posiadamy różne sposoby na relaks i regenerację. Odwiedź nasze biuro na wirtualnym spacerze i podaj minimum 3 metody, dzięki którym „ładujemy akumulatory”.

65. I wszystko GRA! 

Ludzie uwielbiają wyzwania i dlatego chętnie angażują się w gry. Przygotuj projekt przedstawienia miejsca w formie wirtualnego spaceru, który będzie zawierał elementy gry. Jakie na przykład 

Użytkownik będzie mógł przejść do kolejnego miejsca dopiero po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi. Również wejście na kolejny poziom gry będzie wymagało rozwiązania zadania.

66. Połącz geocaching i wirtualny spacer!

A gdyby stworzyć grę dla naprawdę zaangażowanych? 🙂 Taką, która przyciągnie turystów do wybranych miejsc i połączy świat wirtualny z rzeczywistym? 

Jest to możliwe, jeśli wykorzystasz zasady znane z geocachingu oraz poprzedni pomysł (nr 65 – powyżej). Czym jest geocaching? To gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skrytek (ukrytych przez innych uczestników) przy użyciu odbiorników GPS.

Przygotuj wirtualny spacer po mieście/lokalnej grupie działania/miejscowości turystycznej w formie gry. Aby przejść do kolejnego etapu, grający będzie musiał odpowiedzieć na pytanie lub wykonać konkretne zadanie. Jednak by to zrobić, będzie musiał fizycznie pojawić się w konkretnym miejscu, np.: 

  • zeskanować kod qr w ratuszu miasta,
  • odczytać specjalne hasło zamieszczone na drzewie oznaczone konkretnymi współrzędnymi geograficznymi,
  • kupić lody włoskie/gofry/maliny od lokalnego producenta ze specjalnie oznaczonym rodzajem – zawierającym kod (albo jego fragment).

Celem pomysłu jest pobudzenie lokalnej gospodarki, zwiększenie liczby turystów oraz wypromowanie miejsc w ramach wybranego obszaru.

67. Zagłosuj w 3d

Zbierz cenne informacje od użytkowników. Przygotuj prezentację panoramiczną, która umożliwi głosowanie oraz zbieranie opinii. Tworząc na przykład spacer 3d po klubie sportowym zapytaj o najchętniej wykorzystywane sprzęty i pomieszczenia. Dowiedz się także, z jakich udogodnień oraz innych urządzeń chcieliby skorzystać klienci. Zbierz wszystkie informacje i działaj!

68. Naprawdę tanie loty na Marsa

Zdjęcie panoramiczne z powierzchni Marsa
Panoramy udostępnione przez NASA pozwolą na stworzenie unikatowego wirtualnego spaceru nie z tego świata 🙂 Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/MSSS

 

Jak zrobić wirtualny spacer na powierzchni Marsa? I umieścić na niej Twoje produkty? 🙂 Ciekawość osób odwiedzających Twoją stronę internetową, czy Facebooka z pewnością zachęci je do przeniesienia się w 360 stopniach na czerwoną planetę. Ciekawość to także nazwa marsjańskiego łazika, który wykonał serię zdjęć panoramicznych. Dzięki temu można je wykorzystać do swoich nieziemskich projektów 🙂 Zapnij pasy i lecimy!

69. Moja historia…

Opracuj wirtualny spacer po ciekawych miejscach w okolicy. Następnie zachęć użytkowników do zrobienia zrzutu ekranowego konkretnego widoku, który udostępnią w mediach społecznościowych ze swoją historią.

70. Historie opisane w spacerze 360

Ten pomysł jest również oparty na wirtualnej wycieczce i tworzeniu historii (bądź opisów). Różnica jednak polega na tym, że osoby zamieszczają teksty wewnątrz wycieczki 3d. Na przykład po kliknięciu w punkt interaktywny.

Jest to dobre rozwiązanie przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, odbiorca widzi przestrzeń w sposób zbliżony do rzeczywistości (w przeciwieństwie do klasycznych fotografii). Po drugie, ma możliwość natychmiastowego przekazania informacji zwrotnej do elementów widocznych w 360 stopniach.

Gdzie i jak to wykorzystać? Jeśli zamierzasz przeprojektować przestrzeń biurową lub publiczną, wykonaj na początkowym etapie wirtualny spacer. Przy pomocy punktów interaktywnych zbierz opinie i propozycje osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że nie jest ono publiczne. Co za tym idzie, możesz zrobić z niego użytek np. przy projektach wewnętrznych firmy. Dostępność przestrzeni 3d przez 24 godziny na dobę połączona z możliwością dawania informacji zwrotnej i popularnością pracy zdalnej czyni to rozwiązanie efektywnym narzędziem do współpracy.

71. Strachy na Lachy

Nawiedzony zamek, opuszczony dom, a może osobliwe miejsce na odludziu? To dobre miejsca na stworzenie wirtualnego spaceru z dreszczykiem emocji 🙂 Połącz to miejsce z pomysłem na grę (nr 65), a otrzymasz scenariusz na nietuzinkową rozrywkę VR opartą o realne miejsca do których możesz się udać. O ile będziesz mieć odwagę 🙂

72. Motylem jestem…

Większość spacerów 3d tworzymy z perspektywy człowieka. Aparat jest wówczas umieszczony na wysokości ok. 170 cm. Ale przecież to nie jedyna perspektywa! Stwórz wirtualną wycieczkę po firmie/obiekcie/przestrzeni z perspektywy owada 🙂 Na przykład motyla lub pszczoły. Zrób zdjęcia w miejscach w których siadają i bytują te owady. Dla jeszcze lepszego efektu, dodaj dźwięki otoczenia oraz samego owada. Co więcej, zamieść także animację lub proste grafiki skrzydełek oraz czułków w prezentacji, by spotęgować wrażenie widoku pierwszoosobowego… a w zasadzie pierwszoowadowego 🙂

73. Mój świat i moje zabawki

Jeśli adresujesz wirtualny świat 3d po swoim przedszkolu/figloraju/centrum rozrywki dla dzieci dostosuj go ich perspektywy. Podobnie, jak w poprzednim pomyśle (nr 72), umieść aparat na niestandardowej wysokości. W tym przypadku ok. 110 cm. Pokaż w ten sposób miejsca z których korzystają i w których bawią się dzieci – jadalnie, łazienki, sale zabaw, zjeżdżalnie, trampoliny.

74.  Treści od użytkowników 

Zrzut ekranowy z wycieczki 360
Udostępnienie wycieczki 3d wraz z możliwością umieszczania własnych treści pozwala podnieść zaangażowanie odbiorców.

 

Nigdzie nie jest napisane, że treść do wirtualnego spaceru musisz dostarczyć tylko Ty! Stwórz wycieczkę 3d z możliwością dodawania tekstów, zdjęć, filmów, czy chociażby nagrań dźwiękowych przez osoby korzystające z prezentacji. Przygotuj panoramy 360 po ciekawych miejscach w Twoim mieście i okolicy, a następnie zachęć osoby (np. poprzez konkurs) do wstawienia zdjęć swojego autorstwa z tych lokalizacji. Mogą to być na przykład zabawne fotografie z miejskiej plaży lub parku. Lub zdjęcia interesujących ludzi, pojazdów i budynków.

Na koniec, zaprezentuj najlepsze prace i pochwal się nimi w mediach społecznościowych (Instagram, Facebook). Pamiętaj o opracowaniu kwestii formalnych, by w zgodzie z literą prawa móc opublikować nadesłane przez użytkowników materiały.

75. Kingsajz

Nie musisz być krasnoludkiem, by wejść do trudno dostępnych miejsc. Przygotuj spacer po małych i nieosiągalnych na co dzień lokalizacjach – np. wnętrze maszyny, urządzenia lub gnieździe bocianim. Zachwyć oglądających perspektywą, której nie widzieli nigdy w życiu. Zdjęcia panoramiczne użyte w wirtualnym spacerze umieść jako fotografie 360 na Facebooku, by zwiększyć zasięg i dotrzeć do nowych odbiorców.

76. Wirtualny escape room

Jak zwiększyć przychody w czasie pandemii posiadając escape room? Zwłaszcza, przy mniejszej liczbie klientów, którzy obawiają się o swoje zdrowie? Zrób to, co zrobiło już wiele biznesów – przenieś się do sieci. A w zasadzie rozszerz swoją działalność o możliwość skorzystania z pokoju zagadek w wersji online. Przygotuj możliwość rezerwacji online i ciesz się nowymi klientami z Internetu.

77. Po paszport zgłoś się tutaj 

Kilka miesięcy temu wyrabiałem dla siebie nowy paszport. Na miejscu w urzędzie zarówno ja, jak i inni petenci, musieliśmy „odkryć zagadkę” (podobnie, jak w escape roomie z pomysłu powyżej :)). Na czym polegała „tajemnica”? W dużym skrócie chodziło o informacje:

  • gdzie i jaki druk do wypełnienia pobrać?
  • czy będzie potrzebny stary paszport?
  • gdzie i w jakiej wysokości uiścić opłatę?
  • gdzie i po jakim czasie odebrać dokument?

Jednym słowem, szereg pytań które zadają sobie osoby wyrabiające paszport (średnio raz na dziesięć lat). A gdyby tak przygotować spacer prezentujący załatwienie konkretnej sprawy w urzędzie? Czy nawet w firmie? Dzięki takiej prezentacji zainteresowani będą o wiele bardziej poinformowani, gdzie i co muszą zrobić, by osiągnąć cel. Dodatkowo, kolejki będą mniejsze, podobnie jak liczba zdezorientowanych osób.

W praktyce instruktażowy spacer wygląda tak:
Krok 1. Wchodzisz tutaj i pobierasz z okienka nr 1 wniosek o wydanie paszportu.
Krok 2. Wnosisz opłatę w okienku nr 8 w wysokości 140 zł. Możesz zapłacić gotówką lub kartą.
Krok 3. Stajesz w kolejce i wypełniasz pobrany wniosek lub zabierasz wniosek ze sobą i przychodzisz z wypełnionym.
Krok 4. Podchodzisz do wolnego okienka – numery od 2 do 5 i składasz wniosek. Urzędnik pobiera od Ciebie odciski palców.
Krok 5. Odbierasz paszport w ciągu 30 dni w okienku nr 7. 

Tak przygotowaną prezentację umieszczasz na:

  • stronie internetowej urzędu,
  • na stronie internetowej miasta
  • jako wpis na wizytówce w Mapach Google.

78. A tak powstaje mleko…

Jak w realistyczny sposób pokazać dziecku krowę nie stając obok niej? I jak zaprezentować proces powstawania mleka? Z pomocą przychodzi tryb VR wirtualnych spacerów. Pozwala on wyświetlić wycieczkę na specjalnych goglach.

Przygotuj serię edukacyjnych spacerów 3d dla dzieci, które umożliwią im poznawanie świata i zjawisk w ciekawy i angażujący sposób.

79. Trening mentalny i potęga wizualizacji

Zdjęcie panoramiczne boiska sportowego

Erik Bertrand Larssen w swojej książce na temat treningu mentalnego sportowców porusza wiele ciekawych kwestii. Jedną z nich jest wizualizacja każdego etapu dnia podczas zawodów sportowych (np. na szczeblu olimpijskim). Wszystko po to, by ów zawodnik był skoncentrowany w maksymalnym stopniu na swoim występie. A całą resztę miał już „przerobioną” w głowie i aby nic go nie zaskoczyło (podróż, hotel, posiłki, spotkania itd.).

A gdyby tak pomóc sportowcom w tym zadaniu wykorzystując wirtualny spacer? I pokazać wszystkie fazy dnia w których sportowiec będzie uczestniczył? Dzięki bardzo realistycznemu oddaniu rzeczywistości osoba będzie w większym stopniu bazować na prawdziwych danych, a w mniejszym wyłącznie na swojej wyobraźni. Łącząc obie techniki, wykorzystasz efekt synergii. Co więcej, przy użyciu klasycznych zdjęć, filmów, dźwięków oraz opisów możesz jeszcze pełniej opisać rzeczywistość. Na koniec, pamiętaj by uruchomić całą prezentację na goglach vr, co pozwoli przenieść oglądającego do sfotografowanych miejsc.

80. Wirtualna zbiórka w rzeczywistej sprawie

Uwierzę, jak zobaczę – kto z nas nie zna tego powiedzenia. Jest ono nadal prawdziwe. Ludzie, w szczególności w Internecie, „kupują” oczami. Wie o tym każdy, kto sprzedaje coś online. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju zbiórkami środków. 

Wiedząc o tym, wejdź na wyższy poziom i stwórz spacer 360 po swoim, na przykład, schronisku dla psów. Umieść przycisk do wpłacania środków, który będzie widoczny cały czas dla zwiedzającego. Przy zdjęciu psa w spacerze wstaw opcję wpłaty na tego konkretnego pupila. Spacer umieść na stronie www, Instagramie i opublikuj jako przypięty post na Facebooku.

Sprawdź kolejną część: 101 pomysłów na wirtualny spacer cz.5

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Call Now Button